A vers központjában abszolút az albatrosz áll. Ennek a költeménynek talán az a különlegessége, hogy nem egy nézőpontból szemléli az albatroszt. Nem csak azt mutatja be, hogy milyen szép is egy ilyen madár. Vagy nem csak arról ír, hogy mennyire kártevő e faja az élővilágnak. Hanem egyszerre festi le a délceg állatot és az elesett, béna madarat. Mindez csak attól függ, hogy hol van éppen. Repül-e a légben, vagy botladozik a stégen (mármint a hajó fedélzetén, de az sehogy se akar rímelni…)
Baudelaire: Az albatrosz
2009.10.25. 21:57 pankablogja
Gondoljunk csak bele saját életünkbe! Abban is van egy ilyen kettőség. Mennyire befolyásolja mindennapjainkat a környezetünk, a közösségünk, amelyben élünk. Mikor vagyunk boldogok? Ha szabadnak érezzük magunkat, s „nem törik le szárnyainkat” a szabályok, törvények. S bármilyen pici korlátok közé is szorítanak minket, rögtön „rabságban” érezzük magunkat. Pedig a szabadság az tulajdonképpen csak annyi, hogy bizonyos lehetőségek között azt csinálom, amit akarok… (természetesen úgy, hogy az másnak ne ártson).
2 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://pankablogja.blog.hu/api/trackback/id/tr31474830
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
oFő 2009.10.26. 20:07:48
igen, az albatrosz kulcsszava "a környezet" - a fent és a lent összebékíthetetlen kettőssége. mi mást kívánhatnék magunknak, minthogy sose legyünk "lent", ahol a részeg matrózi nép kiröhögi a szárnyunkat.
SzösziHusííí 2009.11.01. 16:55:19
Panka, ha felnőtt leszel, legyél főállású gondolkodó :) mert nagyon jó gondolataid szoktak születni :P
Utolsó kommentek